Čo je seboroický ekzém?
Seboroický ekzém je formou začínajúcej neurodermatitídy a postihuje približne jedno z desiatich detí od druhého alebo tretieho mesiaca života. Toto kožné ochorenie môže byť podmienené geneticky, môžu ho však tiež spúšťať externé faktory, ako napríklad zvieracie chlpy, prach v domácnosti či iné alergény. Spočiatku sa na temene hlavy tvoria červené škvrny, ktoré sa potom zmenia na mokvajúce pľuzgiere a svrbiace šupinaté ložiská. Ekzém sa môže rozšíriť aj do oblasti tváre, na obočie a tiež do plienkovej oblasti. Ohľadom liečby je vždy nutné poradiť sa s pediatrom či pediatričkou. Dieťaťu môžu v škrabaní zabrániť tenučké rukavice a nakrátko ostrihané nechty.
Detská starostlivosť: Čistenie kožných záhybov
Roztomilé detské faldíky často spôsobujú u dojčiat kožné záhyby, ktoré si paradoxne vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Počas dňa sa v nich hromadia sliny, pot, mikrovlákna z oblečenia a zvyšky materského mlieka, ktoré môžu citlivú pokožku dieťaťa podráždiť. Preto je kožné záhyby nutné čistiť každý večer pred spaním. Napríklad najlepší spôsob, ako čo najefektívnejšie vyčistiť záhyby na krku, je položiť dieťa na prebaľovací pult a prejsť mu v záhyboch zrolovaným navlhčeným uteráčikom. Potom vyčistené miesto opatrne osušte. Ak má dieťa v miestach záhybov pokožku aj napriek čisteniu začervenanú, po konzultácii s pediatrom či pediatričkou použite na takéto miesta špeciálnu detskú masť.
Detské alebo novorodenecké akné
Detské alebo novorodenecké akné je neškodným kožným výsevom, ktorý postihuje približne dvadsať percent detí obyčajne okolo tretieho týždňa života. Hormonálne zmeny po pôrode spôsobujú upchatie pórov. V tvárovej časti a zriedkavejšie aj na pokožke zvyšku tela sa tvoria červené vyrážky so žltou hlavičkou. Detské akné nesvrbí, nie je bolestivé a obyčajne odznie svojvoľne. Čo môžete urobiť ako rodičia: Jemnú pokožku dieťaťa ošetrite zľahka vodou a osušte. Vyrážky rozhodne nevytláčajte, mohli by sa zapáliť. Ak sa pokožka zapáli aj napriek správnemu ošetrovaniu, detské akné možno, samozrejme po dohode s lekárom či lekárkou, ošetrovať nechtíkovou tinktúrou alebo materským mliekom. Čistý uteráčik namočte do vody zriedenej s pár kvapkami materského mlieka a opatrne ho prikladajte na postihnuté miesta na pokožke.
Ako sa starať o detskú pokožku v zime?
Keďže mazové žľazy bábätiek ešte nie sú úplne funkčné a ochranný kyslý plášť nie je dostatočne vyzretý, ich pokožka reaguje citlivo na vietor a tiež chlad. Svoje môže narobiť aj suchý vzduch vo vykúrených miestnostiach. Špeciálne detské krémy proti chladu a vetru, ktoré sú výrazne mastnejšie, pomôžu predchádzať drsnej a suchej pokožke. Výživný balzam zasa ochráni pery. Ak je pokožka dieťatka podráždená aj napriek vykonaniu týchto kozmetických opatrení, siahnite po kréme s obsahom panthenolu.